A korabeli kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban január 22-én fejezte be a Himnusz megírását, ennek emlékére 1989-től ezen a napon ünnepeljük A magyar kultúra napját.
Azóta a magyarság idehaza, a határokon túl és szerte a világban megemlékezik január 22-én a magyar kulturális értékekről. Ilyenkor díjakat adnak át, koncerteket rendeznek, irodalmi esteket és színházi előadásokat tartanak.
Pápakovácsi otthonunkban versekkel, zenével, érdekes feladatokkal és beszélgetésekkel teli délelőttöt szerveztünk lakóink részére e napon. Így emlékeztünk mi is, bekapcsolódva a sok ünnepi programba, megemlékezésbe, ami Magyarországon és határainkon túl zajlik ezen alkalomból.
A program indításaként felelevenítettük nemzeti himnuszunk születésének körülményeit, majd elhangzott Kosztolányi Dezső Magyarul, és Füst Milán Magyarokhoz című verse. A prózai kezdést csoportos munkát és gondolkodást igénylő feladatok követték, melyeknek témái ugyancsak e naphoz kötődtek. Híres költőink képei és verseik okoztak fejtörést, nemzeti jelképeinket találtuk ki furfangos és összetett tábla segítségével, verseltünk, énekeltünk.
A délelőtt kellemes hangulatához Koncz Zsuzsa és a Sebő együttes tolmácsolásában hallgatott megzenésített versek is hozzájárultak. Programunk zárásaként pedig meghallgattuk Arany János Családi kör című versét. Annyi minden történt ezen a délután, és ezt mind-mind közösen élhettük át.
"Ez a nap annak tudatosítására is alkalmas, hogy az ezeréves örökségből meríthetünk, és van mire büszkének lennünk, hiszen ez a nemzet sokat adott Európa, a világ kultúrájának. Ez az örökség tartást ad, ezzel gazdálkodni lehet, valamint segíthet a mai gondok megoldásában is."
(1985, ifjabb Fasang Árpád zongoraművész –
A magyar kultúra napjáról való megemlékezés gondolatának kezdeményezője)